تماشا کنید: اولین فیلمی که در دنیا ساخته شد

اگر شما کسی باشید ه از هنر سینما و فیلم خوشتان بیاید حتما تاکنون برایتان این سوال پیش آمده که “ اولین فیلمی که در دنیا ساخته شد چه بود؟ “ سوال خوبی است. اما پاسخ دادن به آن کمی پیچیده و دشوار است. در اواخر سال 1880 عده ای از مردم شروع به طرح آزمایش هایی با عکس ها و تصاویر رو آوردند، عکس ها را با یکدیگر ترکیب میکردند به گونه ای که خطای دید باعث به وجود آمدن تصویر متحرک میشد. اما به خاطر تکنولوژی و دشواری های آن زمان به ندرت قادر به ضبط این تصاویر متحرک بودند. با این وجود در ادامه به دو مورد از ابتدایی ترین تصاویری که در تاریخ سینما و جود دارد اشاره خواهم کرد.

1878 – اسب در حال حرکت – ادوارد مایبریج

ساختن این تصویر متحرک یک حرکت پیشگامانه در عکاسی بود که به وسیله دوربین های متعدد و مونتاژ چندین تصویر منحصر به فرد در یک تصویر متحرک انجام شد. این همان کاری است که امروزه به گونه ای پیشرفته تر انجام میشود، مثل فیلم برداری از صحنه ی خارج شدن گلوله از اسلحه با تصویر برداری از آن لحظه ی خاص با چندین دوربین مختلف. جالب اینجاست که فیلم “اسب در حال حرکت” به منظور پاسخ دادن به یک سوال علمی که در آن زمان ذهن عده ای را به خود مشغول کرده بود ساخته شد: آیا زمانی که اسب به صورت چهار نعل حرکت میکند هر چهار سم اسب از زمین کنده میشود؟ این روش عکاسی موجب شد که آنها به پاسخ سوال خود برسند و همچینین از همه مهم تر باعث متولد شدن عکاسی حرکت شد.

 

1888 – چشم انداز باغ روندهی – لویی لو پرنس

اولین فیلم بازمانده در تاریخ سینمای جهان که نشان دهنده ی یک عمل واقعی و متوالی است “چشم انداز باغ روندهی” نامیده میشود. این فیلم کوتاه 2.11 ثانیه ای توسط مخترع فرانسوی لویی لو پرنس ساخته شد(بله از نظر تکنیکی یک فیلم محسوب میشود!!) بر اساس کتاب رکورد های گینس این فیلم قدیمی ترین فیلم باز مانده موجود در جهان است.

cars

ساخت بنر